English
Tankar och nyheter
Kongressens budgetkontor uttalar sig om DTC
2011-08-31 13:05
Ser vi en försiktig opinionssvängning i USA?
Den amerikanska kongressen har varit kritiskt inställd till direktreklam av receptbelagda läkemedel till konsument, s.k. direct to consumer marketing (DTC).
Kritikerna har traditionellt menat att DTC bland annat kan leda till överkonsumtion och i nuläget tillåter man DTC-kampanjer först efter att läkemedlet funnits på marknaden i två år.

Nu har politiskt obundna US Congressional Budget Office kommit med ett utlåtande. Efter att ha analyserat situationen menar man att begränsningar i reklamen medför vissa risker. Det handlar främst om en oro över att information om nya läkemedel inte skulle nå ut till passande patienter. Vidare menar man att nuvarande begränsningar gör att försäljningsvolymerna blir mindre och att läkemedelsföretagen tvingas ta ut ett högre pris för sina produkter, något som i sin tur drabbar patientens ekonomi.

Samtidigt är diskussionerna i USA fjärran de som drivs i Europa. De europeiska myndigheternas ståndpunkt kring marknadsföring av typen DTC kan sammanfattas som djupt skeptisk.

På Relevans är vi övertygade om att en välinformerad patient alltid ger ett bättre behandlingsresultat. Morgondagens, i viss utsträckning också dagens, patienter är informationstörstiga och hittar information om receptbelagda läkemedel på internet, där informationen inte alltid är korrekt. Utmaningen för både läkemedelsföretag och myndighet är att se till att informationen som når patienten - oavsett kanal - är korrekt. Dessutom finns som bekant ett strikt regelverk för läkemedelsföretagen att följa.

Använder man DTC-kampanjen på rätt sätt är det en kraftfull kanal eftersom avsändaren har kontroll över flera viktiga parametrar, framförallt informationens tillförlitlighet och korrekthet.
 

Lägg till kommentar


Säkerhetskod
Uppdatera