English
Tankar och nyheter
Vi har valt att hänga på
2009-06-09 14:00
På senare tid har det pratats mycket om marknadsföring genom sociala medier (SMM) som bloggar och forum. Tekniker på internet som ger möjlighet till dialog. Idag står mediet för 5 % av reklamkakan, något som kan jämföras med att 91 % av de köpbeslut som görs sker efter en sökning på nätet (ej matvaror). Och är det något som hamnar högt i sökmotorer är det webbsidor som bygger på denna teknik. Det är med andra ord dags att hänga med, även för läkemedelsbranschen.

Sociala media



Relevans har redan kompletterat det kreativa teamet med kompetens inom digitala medier. Eftersom det skett en maktförskjutning från företagen till konsumenten via nätet ser vi det som viktigt att agera på denna spelplan och på så sätt behålla befälet över varumärket.

När det gäller varumärken brukar man säga att man alltid spelar på bortaplan – i huvudet på våra konsumenter. Det är ännu tydligare på nätet. Om du inte ser till att diskussionen kring produkten finns på din hemsida, ex via forum eller kommentarsfunktioner, kan du vara säker på att den sker någon annanstans där du inte har någon möjlighet att bemöta kritiken. Det gäller i hög grad läkemedel.

Därför är det viktigt att öppna upp för dialog på den egna hemsidan. Det ger en ökad trovärdighet för ditt varumärke och din produkt. Och om det finns regler som säger att frågor eller kommentarer kring biverkningar måste bemötas inom en viss tid så får man se till att göra så. Att lägga ner resurser på detta kommer vara, och är redan, lika viktigt som att lägga pengar på säljaktiviteter.

Den 3/9 arrangerar vi Relevansdagen med fokus på digitala medier och möjligheter för läkemedelsbranschen. Med flera intressanta föreläsare!

Med vänlig hälsning Berth Lindén
 

Lägg till kommentar


Säkerhetskod
Uppdatera