Englishfacebook
Tankar och nyheter
Jag tänkte vara sjuk i helgen.
2009-12-04 11:18
Min strategi att alla andra ska vaccinera sig är definitivt inte vattentät eftersom så många andra tänker likadant. Så jag bestämde mig för att ta den där sprutan. Frågan är bara när.

Eftersom man riskerar sängliggande, feber och en handikappad arm, vilken jag måste ha för att kunna jobba, måste detta planeras i minsta detalj. Jag som var bortrest då jag hade min kallelse ska nu bara slinka in till vårdcentralen med min lapp i handen, men detta blir aldrig av. Eftersom jag inte har någon som helst lust eller tid med biverkningar.

Planen var onsdagen, men så kom jag på att jag måste ju skriva det där jobbet på torsdag. Nu är det fredag, det är helg och det kan vara den bästa men också den tråkigaste tiden att vara sjuk på. Det kommer förmodligen sluta med att jag inte vaccineras. Inte på grund av egoism. Utan tidsbrist.
 

Lägg till kommentar


Säkerhetskod
Uppdatera